Bibliák a határon túli magyaroknak
A Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat akciói, 1991-92
A Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat kezdettől fogva alapvető célkitűzésének tekintette, hogy magyar nyelvű Szentírást biztosítson a határainkon kívül élő magyar katolikusoknak. Ennek érdekében mindenekelőtt a 90-es években, amikor a politikai változások nyomán a környező országokban élő magyar katolikus hívek számára is új lehetőségek nyíltak meg mind a hitoktatásban, mind a hívek közösségi életében, igyekeztünk minél több magyar nyelvű Bibliát küldeni számukra. Kezdeményezésünk sikerel járt: a hazai és külföldi jótevők, támogatók áldozatos segítsége révén többezer magyar Szentírár került a határainkon túl élő katolikus magyar testvéreink kezébe.
Az első sikeres bibliaakciónk a Szentatya magyarországi látogatásához kapcsolódott. Előtte felhívást tettünk közzé: „Ajándékozzunk Szentírást a külföldi magyar fiataloknak! – Amikor a magyar ifjúság találkozik a Szentatyával, több ezer külföldi (székely, csángó, felvidéki, kárpátaljai, délvidéki) fiatal is ott lesz közöttük augusztus 19-én a Népstadionban, hogy lássa és köszöntse a pápát. Amíg közösen ünnepelve várjuk a Szentatyát, a Szent Jeromos Bibliatársulat megajándékozza ezeket a külföldi magyar fiatalokat: a magyar katolikus egyház szeretetének jeleként kioszt közöttük 1000 db. Újszövetségi szentírást. Szeretnénk, ha jutna egy Szentírás minden jelenlévő külföldi fiatal testvérünknek…” Felhívásunk sokakat megmozgatott, és így az „Ajándék Szentírást a külföldi magyar fiataloknak” akció – jótevőink áldozata folytán – igen eredményesen zárult. Az adományozók jóvoltából 1991. aug. 19-én a Népstadionban, a Szentatya és a magyar fiatalok találkozóján a külföldről érkezett magyar fiatalok között végül 2800 db. Békés-Dalos Újszövetséget tudtunk kiosztani, összesen mintegy negyedmillió forint (252.000 Ft) értékben. A Magyar Püspöki Kar ajándéka 800 db. volt, kívülálló jótevők ajándéka 600 db., Társulatunk és Tagsága pedig 1400 db. költségeit viselte.
Ez azonban csöpp volt a tengerben. Folyamatosan érkeztek a kérések, hogy mindenekelőtt Erdélyben, de Szlovákiában, Kárpátalján és a Vajdaságban is égetően szükség lenne sok-sok magyar Szentírásra. Ezért a Szent Jeromos Bibliatársulat 1992. szept. 13-ára a Zeneakadémián jótékonysági hangversenyt hirdetett meg azzal a céllal, hogy a határainkon túl élő magyarok számára magyar nyelvű szentírásokat biztosíthasson. Élvonalbeli művészek készséggel [ellenszolgáltatás nélkül] vállalták a szereplést, így igen színvonalas műsort sikerült összeállítani. A Televízió egyik ismert munkatársa – ugyancsak ellenszolgáltatás nélkül - vállalta (és kiválóan betöltötte) a műsorvezető szerepét. A virágdíszítést egy neves virágkötő önköltségi áron készítette el. Így a költségek lényegesen csökkentek, összesen mintegy 420.000 Ft-ot tettek ki (terembér, szórólapok, posta- és reklámköltség).
Az „Ajándékozz egy Bibliát a határon túli magyaroknak!” mottóval meghirdetett jótékonysági hangverseny fővédnöki tisztét dr. Franz König bíboros úr, Bécs nyugalmazott érseke, a Katolikus Bibliaszövetség egykori elnöke töltötte be. Hazai kiemelkedő személyiségek is készséggel vállalták a védnökséget: dr. Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Csoóri Sándor író, a Magyarok Világszövetségének elnöke, valamint dr. Entz Géza államtitkár, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke. A közönségszervezésben elsősorban a Bibliatársulat tagsága és terjesztőhálózata működött közre, de felhívásaink és a szórólapjaink (százezer db!) szerzetesrendeken, pártközpontokon, plébániákon, újságokon keresztül is eljutottak az érdeklődőkhöz. Az est programját a következő újságok közölték: Új Ember, Igen, Zászlónk, Érted vagyok, Szív [SJ], Hír-Lap [MDF], Magyar Vetés [KALOT], Hírlevél [KDNP], 4x4 oldalas [SzDSz], Katolikus Magyarok Vasárnapja [California, USA]. A szórólapokat terjesztette számos újság [a Zászlónk, a Hitélet és az Új Kalász ingyen], egyházmegyei központ, plébánia, több intézmény, pártszervezet, könyvesbolt [pl. Ecclesia, Szent István Társulat, Bencés Könyvesbolt, stb.] és igen sok magánszemély. Az ingyenes jegyek terjesztését juttatás nélkül vállalta a Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmónia. A jegyek három héttel a rendezvény előtt elfogytak, de jegy nélkül is minden érdeklődő részt vehetett a hangversenyen, mivel a Zeneakadémia – a nagy érdeklődésre való tekintettel – kivételesen a résztvevők rendelkezésére bocsátotta az egyébként igénybe nem vehető férőhelyeket is. (Felhívás és Műsor > > >)
Mivel az önköltség igen tetemes volt (majdnem félmillió forint!), a Társulat támogatásért fordult 25 hazai pénzintézményhez, 95 külföldi magyar plébániához ill. lelkészséghez, és néhány külföldi segélyszervhez is. A pénzintézmények közül kettő nyújtott támogatást [OTP Bank/Fáy András Alapítvány: 1000 db Újszövetség ára; egy másik bank: 500 db Újszövetség ára]. Kilenc külföldi (főleg tengerentúli) egyházközség küldött adományt, összesen mintegy 800 db Újszövetség ellenértékét. Egy külföldi segélyszerv [Europäischer Hilfsfonds] 2000 Újszövetség árával járult hozzá a kezdeményezéshez. Néhány külföldi magánszemély pénzküldeménye mellett a legtöbb adomány hazai jótevőktől érkezett, mintegy 4000 befizetés, többnyire 50-100-200-400-600-800 Ft értékben. Számos plébános templomi gyűjtést rendezett, máshol iskolások, szociális otthonok lakói adakoztak és küldték be gyűjtésük eredményét. Esetenként több ezer forintos befizetések is érkeztek magánszemélyektől, plébániáktól, szerzetesrendektől, cserkészcsapatoktól, intézményektől, pártoktól.
A jótevők hozzájárulásai nyomán a hangverseny költségei megtérültek, és a megmaradt összegből november-december folyamán 8000 db Újszövetségi szentírást és 1000 db teljes Bibliát szállíthatott ki a Társulat a határainkon túli magyaroknak Felvidékre, Erdélybe, Moldvába, Kárpátaljára, Kazahsztánba, a Vajdaságba és a Muraközbe. Az elosztásnál a Társulat figyelembe vette az adakozók kéréseit és az egyes területeken élő magyarok lélekszámát.
A szentírások kiszállítását a Magyar Karitász vállalta magára, és a Transsylvania Alapítvány munkatársainak segítségével teljesítette. – Meglepően sok adakozó kérte, hogy a csángó magyaroknak is jusson a magyar szentírásokból. Ennek megfelelően az Erdélybe szállított 4000 db Újszövetségből és 630 teljes Bibliából jelentős mennyiséget Moldovába küldtünk. – Paskai bíboros úr javaslatára a Kárpátaljai Ferences Misszió révén Kazahsztánba is eljutott 300 Újszövetség, ahol fél évszázada több ezer [kárpátaljáról kitelepített] magyar él száműzetésben, minden magyar kapcsolat nélkül.
A jótékonysági hangverseny igen eredményes kezdeményezés volt, sok pozitív tanulsággal. A hangverseny iránti kiemelkedő érdeklődés (telt ház, mintegy 1200 résztvevő), és a háromszor-négyszer annyi befizetés megmutatta, hogy a tulajdon gondok, a nehéz anyagi körülmények sem akadályozzák a hazai magyarságot abban, hogy a határainkon túl élő magyarság segítségére siessen. Sokan tudják, hogy milyen fontos a magyar szó, a magyar Szentírás olyan körülmények között, ahol a nemzeti identitás a tét. Ezért az ügyért ezrek voltak készek áldozatot hozni – kisiskolások és nyugdíjasok éppúgy, mint egyedülállók és nagycsaládosok, szűkösen élők vagy tehetősebbek. A kezdeményezés sajátos értéke mindenekelőtt abban állt, hogy nem csupán nyugati segélyekre vártunk, hanem a hazai magyarság nyújtott támogatást idegenben élő magyar testvéreinek. És azt adta nekik, ami a kenyérnél, ruhánál talán még fontosabb: Isten Igéjét a Bibliában.
A Szent Jeromos Bibliatársulat Biblia-akciói a határainkon túl élő magyarok javára a Társulat fennállásának első másfél éve során (ekkor még nem jelent meg a mi teljes Káldi-Neovulgáta Bibliánk, ezért főként a saját kiadású Békés-Dalos Újszövetséget tudtuk kivinni):
1991. aug. 19. Alkalom: A Szentatya találkozása a magyar fiatalokkal. Adományozó: Magyar Püspöki Kar, Szent Jeromos Bibliatársulat, társulati tagok, jótevők. A külföldi magyar fiataloknak szétosztva: Újszövetség 2800 db.
1991. augusztus. Kezdeményező: Bibliatársulat. Adományozó: Innsbrucki Egyházmegye, Ausztria. Szatmári Egyházmegyének kiszállítva: Újszövetség 6000 db.
1992. május. Kezdeményező: Trans-Caritas Alapítvány. Adományozó: Bibliatársulat. Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetségének átadva: Újszövetség 200 db.
1992. szeptember-november. Alkalom: Jótékonysági hangverseny a külföldi magyarok javára. Kezdeményező: Bibliatársulat. Adományozó: társulati tagok, jótevők, külföldi magyarok, közreműködő művészek, Europäischer Hilfsfonds. Átadva:
– Erdélyi egyházmegyék, csángók számára: teljes Biblia 630 db, Újszövetség 4000 db
– Magyar Hitokt. Központ, Felvidék: teljes Biblia 110 db, Újszövetség 1000 db
– Vajdasági magyaroknak: teljes Biblia, 110 db, Újszövetség 1000 db
– Kárpátalja [+ Kazahsztán] Teljes Biblia 100 db, Újszövetség 800 db
– Külföldön élő magyar görögkatolikusok: teljes Biblia 50 db, Újszövetség 400 db
– Muraköz, Szlovénia: Újszövetség 400 db.
– Jugoszláviai menekültek Magyarországon: Újszövetség 400 db.